Mocno, mocniej... cross fit

Jesteś nieco znużony siłownią? Szukasz nowych wyzwań? Rywalizacja to Twój żywioł? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś „tak", spróbuj cross fit.

Cross fit to forma treningu stworzona w USA dla służb mundurowych przez Grega Glassmana.  W założeniach miał to być niezbyt długi ale wyjątkowo intensywny trening całego ciała skupiony na kształtowaniu wytrzymałości siłowej i wydolności sercowo-naczyniowej. Stworzony na początku XXI wieku cross fit szybko zaczął zdobywać popularność wśród cywilów, a liczba klubów proponujących tego typu zajęcia zaczęła wzrastać wręcz lawinowo.

A o co w tym wszystkim w ogóle chodzi?  Zasadniczo o krótki ale morderczy trening. I jeszcze o rywalizację czy raczej walkę z samym sobą. To Twoja wola  i Twoje ciało poddawane są tutaj próbie, gdy musisz jak najszybciej zrobić serię pompek czy  przysiadów z obciążeniem lub wykonać maksymalną liczbę powtórzeń w określonym czasie. W treningu cross fit wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęt dostępny na siłowni i sali fitness. Jakkolwiek w Internecie  można znaleźć mnóstwo planów WOD (workout of the day),  nie ma jednego odgórnie narzuconego zestawu ćwiczeń, a szczegółowy przebieg zajęć ustala trener.

Cross fit to trening zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. W niektórych ćwiczeniach obciążenie skaluje się odpowiednio do masy ciała i sprawności ćwiczącego, w innych wszyscy walczą z tym samym obciążeniem.

Czy to zajęcia dla wszystkich niezależnie od poziomu zaawansowana? Tutaj zdania są podzielone. Bardzo ważna jest  rola trenera, który dobierze odpowiedni dla grupy zestaw ćwiczeń i poziom trudności. Niemniej jednak cross fit to bardzo ciężki trening dla wymagających. Ze względu na tempo i dynamikę zajęć, warto wcześniej popracować nad techniką takich pozornie prostych ćwiczeń jak martwy ciąg, przysiad, deska (podpor przodem na przedramionach i stopach), choć oczywiście wcześniejsze przygotowanie techniczne nie jest konieczne. Nie należy jednak nigdy zapominać o właściwej technice, ponieważ źle wykonywane ćwiczenia prowadzą do przeciążeń i w dalszym etapie – do kontuzji. W wypadku problemów z układem kostno-stawowym,  skonsultuj się z trenerem, zanim rozpoczniesz trening typu cross fit.

GreenUP Fitness Club