Jak rozpocząć trening?

Jest dużo prawdy w stwierdzeniu, że najtrudniej jest rozpocząć, później już jakoś idzie. W większości przypadków to właśnie zmobilizowanie się do pierwszego treningu okazuje się największym problemem.

Pierwszy trening poprzedza długi proces wewnętrznej walki pomiędzy chęcią zmiany a próbą pozostania w strefie komfortu. Jest przecież tak dużo przeszkód do pokonania, że właściwie prawie niemożliwe jest znalezienie miejsca na dodatkową aktywność jaką miałby być trening.

Dla tych, którzy są tuż przed tym krokiem lub właśnie go zrobili napiszę kilka porad, żeby wiedzieli czego mogą się spodziewać i czego unikać na samym początku przygody z treningiem.

Sprzęt

Zrób przegląd swojego sprzętu treningowego, jeśli jakiś posiadasz, sprawdź, czy rozmiary są aktualne i czy stan techniczny jest odpowiedni. Przy doborze stroju kieruj się rodzajem aktywności jaki wybierzesz. Nie ma problemu w przypadku treningu w pomieszczeniach, ma być komfortowo ale niezbyt luźno, żeby części stroju nie haczyły o sprzęt, którym będziesz ćwiczyć. Do treningu na zewnątrz wybierz stroje uszyte z nowoczesnych materiałów dedykowane do danej aktywności. Zapewni to komfort termiczny i ochronę przed warunkami atmosferycznymi na odpowiednim poziomie.

Pamiętaj również, że nie ma sensu ubierać się zbyt grubo, trzy bluzy i ortalion nie pomogą spalić większej ilości tłuszczu, co najwyżej spowodują przegrzanie i wcześniejszy koniec treningu – w efekcie czego spalisz mniej kalorii.

Znajdź klub fitness

Powinieneś rozpocząć zarówno treningi wydolnościowe jak i siłowe.

Jest to najlepsze połączenie pozwalające na spalanie kalorii oraz kształtowanie sylwetki.

Idealnym miejscem do takiego połączenia jest klub fitness, stworzony po to żeby ułatwić Tobie drogę do wymarzonej sylwetki. W większości klubów znajdziesz wszystko co będzie Ci potrzebne: bieżnie, rowery stacjonarne, orbitreki, maszyny do treningu siłowego, hantle, piłki, kettle, gryfy itd. Nie przejmuj się tym, że nie wiesz jak tego sprzętu używać, na miejscu zawsze jest ktoś, kto Ci w tym pomoże.

Znajdź trenera

Na początku będzie Ci potrzebna pomoc w zorganizowaniu swojego treningu. Większość osób rozpoczynających przygodę ze sportem nie wie jaki trening jest dla nich najbardziej odpowiedni. Nie wiedzą również jakich zmian dokonać w sposobie odżywiania, nie mówiąc o połączeniu tych rzeczy w jedną całość, która będzie przynosić rezultaty. Trener poza tymi dwoma kwestiami będzie niezbędny do opanowania techniki ćwiczeń, tak aby były one efektywne i bezpieczne.

Osoby, które miały wcześniej kontakt ze sportem będą miały łatwiejsze zadanie na początku ale mimo wszystko im też polecam konsultację z trenerem, który na pewno przekaże wiele cennych uwag. Metody treningowe uległy ogromnej zmianie i warto zaktualizować wiedzę.

Nie spiesz się

Może to niezbyt popularne co teraz napiszę ale niezależnie od celu jaki sobie stawiasz, oczekiwane rezultaty przyjdą zapewne później niż byś sobie tego życzył. Zmiany składu masy ciała, zdobycie sprawności, która zmniejszy dolegliwości, zbudowanie mięśni, czy wymodelowanie sylwetki, wymagają czasu.

Żeby nie zrobić sobie krzywdy zbyt mocnym startem lub nie zaprzepaścić wyników ciężkiej pracy musisz obrać odpowiednią perspektywę czasową. Żeby cieszyć się z osiągnięcia celów jakie sobie stawiasz musi to być zmiana, która dokona się na stałe, więc zacznij spokojnie i konsekwentnie rób małe kroki.

Nie przetrenuj się

Na początku zapał do treningu i oczekiwania rezultatów są bardzo duże. W takiej sytuacji bardzo łatwo o przetrenowanie, zbyt duża ilość treningów, nie dopasowane obciążenie, brak regeneracji i słaba technika połączone ze sobą, mogą szybko zakończyć przygodę z powrotem do aktywności sportowej. Objawi się to w postaci przemęczenia, zniechęcenia lub bólu stawów, ścięgien, wiązadeł. W każdym razie przeciążony organizm da wyraźny znak, żeby zakończyć ten czas nadmiernego obciążenia i powrócić do równowagi.

Zaplanuj swój trening

Często widuję zapaleńców, którzy po miesiącu ostrego treningu znikają z siłowni i nigdy na nią nie wracają, są też tacy, którzy ćwiczą raz na tydzień i nie mają prawie żadnych rezultatów.

Na początku powinieneś robić trzy treningi o charakterze siłowo wydolnościowym tygodniowo. Jest to częstotliwość, która zapewnia optymalne rezultaty, pozostawiając jeszcze czas na regenerację. Również w kontekście organizacyjnym trzy treningi w tygodniu dają się wpasować w życie rodzinne i grafik zawodowy. Z czasem, kiedy się wdrożysz, będziesz mógł dodać kolejne aktywności.

Zmień nawyki żywieniowe

Mówi się, że odżywianie to 70% sukcesu i jest to zdecydowanie prawdziwa informacja. Rozpoczęcie treningu bez wprowadzenia zmian w sposobie odżywiania w większości przypadków nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Zmiany muszą być wprowadzone na stałe. Żadna dieta się nie sprawdzi, ponieważ diety są to z założenia okresowe zmiany menu, po których najczęściej powracamy do starego sposobu odżywiania, trudno o większy błąd. Takie postępowanie ma zgubne konsekwencje, szkoda na to sił, czasu i zdrowia.

Żeby mieć trwałe rezultaty musisz zmienić podejście do odżywiania, zwiększyć świadomość i zdobyć podstawową wiedzę aby rozumieć co i dlaczego powinieneś jeść. W praktyce jest to stopniowe, powolne przewartościowanie swoich poglądów na temat odżywiania.

To tylko kilka wskazówek ale być może odpowiedzą w części na pytania jakie się pojawiają na początku przygody treningowej.

Wojciech Kondratowicz - trener personalny GreenUp