Jak odżywiać się latem?

Podstawą dla lepszego funkcjonowania podczas dnia jest kondycja naszego organizmu, dla której źródłem jest w 60% racjonalna dieta, czyli zdrowe odżywianie i w 40% rekreacja.

Jak odżywiać się latem?

Ciepłe dni, bezchmurne niebo i dłuższy dzień to oznaka, że mamy lato!!! W naszym organizmie również zachodzą pozytywne zmiany. Ze względu na większą ekspozycję słońca szyszynka, czyli ośrodek w mózgu bezpośrednio połączony z siatkówka oka,  dzięki większej dawce światła ogranicza produkowanie melatoniny w dzień, hormon odpowiedzialny za nasz sen, czyli tym samym mamy większą chęć do bycia aktywnym podczas dnia. Z drugiej strony serotonina, neuroprzekaźnik, jest dzięki większej ekspozycji słońca intensywniej produkowany co również poprawia nasz metabolizm i ogranicza chęć spożywania cukrów prostych. W słońcu produkowany jest również drugi hormon szczęścia, dopamina, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za naszą aktywność i dobry humor. Do produkcji serotoniny niezbędne są witaminy C i D. Produkcja witaminy D3 jest również uzależniona od światła, ponieważ jej synteza odbywa się w skórze, a dopiero po przedostaniu się do wątroby i nerek jest zamieniana na aktywną wit. D, która bierze udział w produkcji serotoniny.

Wniosek:  w lato nasz układ hormonalny znacznie się poprawia, co daje nam doskonałą podstawę do intensywniejszego uprawiania sportów na świeżym powietrzu lub wprowadzania zmian w naszym sposobie odżywiania się.

Czytaj więcej: TUTAJ