Dlaczego Pilates stał się tak popularny?

Pilates, to system ćwiczeń fizycznych wymyślonych przez Niemca Josefa Humbertusa Pilatesa. Celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała, stworzenie równowagi w ciele. System powstał, by umożliwić kontuzjowanym sportowcom i tancerzom bezpieczny powrót do treningów i zachowania kondycji. Ćwiczenia Pilates, to odpowiednie połączenie jogi, baletu oraz ćwiczeń izometrycznych. Wykonywane bez stresu i męki, przy spokojnej muzyce. Zgodnie z założeniem twórcy, metoda ta ma przyczyniać się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego. Co ważne, Pilates nie skupia się tylko na mięśniach dużych i mocnych, wzmacnia również te małe i słabe, o których zazwyczaj nie pamiętamy. Ponadto nie powoduje nadmiernego rozbudowania mięśni, dzięki czemu jest idealny dla kobiet chcących ćwiczyć a przy tym zachować subtelna sylwetkę.

Plusem zajęć jest ich wszechstronność i bezpieczeństwo. Są odpowiednie dla każdego, nawet dla kobiet w ciąży, czy osób po urazach. Ćwiczenia są wykonywane bardzo powoli, są powtarzane kilkanaście razy, dzięki czemu są bezpieczne dla ćwiczących.

Wielu początkujących zastanawia się, jakie korzyści daje Pilates? Dlaczego warto zdecydować się właśnie na takie zajęcia i dlaczego, to właśnie one, stały się tak popularne? Poniżej przedstawiamy siedem argumentów, które przekonują do ćwiczeń Pilates:

  • nauka prawidłowego oddychania - wyrobiony nawyk sprawi, że żadna aktywność fizyczna nie sprawi nam trudności. Poza tym prawidłowe oddychanie pozwoli również skutecznie zapanować nad sytuacją stresową, lękową.
  • utrzymanie prawidłowej postawy - wyrobiony nawyk pozwoli zapobiec wielu późniejszym schorzeniom  i bólom
  • wzmocnienie mięśni brzucha, pleców, krzyża, bioder i pośladków
  • wzmocnienie dolnych partii ciała po porodzie
  • uzupełnienie rehabilitacji - podczas treningu nie wykonuje się żadnych gwałtownych ruchów ani podskoków, dzięki czemu osoby kontuzjowane, mające problem z serca mogą ćwiczyć
  • poprawa koordynacji ruchowej i koncentracji - uczy zachowania równowagi, wymaga skupienia
  • pozwala osiągnąć harmonię, poprzez zwiększenie świadomości własnego ciała, połączenie go z umysłem.

Pilates, to zajęcia uniwersalne, przeznaczone dla każdego. Nawet osób otyłych, długo nie podejmujących aktywności fizycznej. Na koniec chcielibyśmy zacytować samego twórcę - "Teraz już wiem - nie mogę się mylić. Cały kraj, cały świat powinien wykonywać moje ćwiczenia. Wtedy ludzie będą szczęśliwsi".