Człowiek – instrukcja użytkowania

Możesz kupić nowy samochód, telefon, laptop czy nową wiertarkę. Jest w zasadzie tylko jedna maszyna, której nie możesz wymienić na nową – Twoje własne ciało.

Bądźmy szczerzy, chyba każdy z nas miał kiedyś potrzebę kupić jakiś nowy sprzęt –– bo tamten już stary, bo ma za małe przyspieszenie, bo się zawiesza… Spróbuj w tym kontekście pomyśleć o własnym ciele – to chyba jedyna maszyna, której nie możesz wymienić na nową.

Pomyśl o swoim ciele jak o maszynie, której części z obiegiem czasu ulegają zużyciu. W efekcie tego zużycia czy przeciążeń z nim związanych pojawiają się różne dolegliwości. Do najczęstszych należą bóle pleców, dolegliwości w obrębie stawy kolanowego, w tym uszkodzenia więzadeł, dyskomfort funkcjonalny w obrębie stawów ramiennych oraz uszkodzenia stawów skokowych – wylicza Maciej Ryszczuk, fizjoterapeuta i trener personalny  z GreenUp Fitness Club

Jak każda maszyna, tak Twoje ciało wymaga odpowiedniej dbałości i konserwacji, by mogło Ci służyć dłużej i lepiej. Jedną z metod konserwacji jest odpowiednia aktywność ruchowa. Obecnie znaczna część zajęć fitness oraz trening personalny ukierunkowane są na usprawnienie ciała w kontekście profilaktyki schorzeń kręgosłupa i stawów. Zajęcia grupowe takie jak joga, pilates czy streching (rozciąganie) oraz indywidualne zajęcia z trenerem personalnym pozwalają poprawić koordynację i stabilizację ciała, rozciągnąć nadmiernie przykurczone pasma mięśniowe i wzmocnić osłabione partie mięśni, a dzięki temu przynajmniej w części kompensować obciążenia związane z nawykami dnia codziennego czy siedzącą wielogodzinną pracą.

Zajęcia tego typu mają w głównej mierze charakter profilaktyczny, ale w pewnych dolegliwościach również charakter terapeutyczny – szczególnie dzięki złagodzeniu napięcia mięśni, które często jest przyczyną bólu. W zajęciach prozdrowotnych i treningu personalnym ważnym elementem są ćwiczenia równoważne, które angażują mięśnie głębokie brzucha i grzbietu. „Propriocepcja, zwana także czuciem głębokim, to zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała. Receptory tego zmysłu znajdujące się w mięśniach i ścięgnach, dostarczają mózgowi informacji o napięciu mięśniowym i ułożeniu kończyn w przestrzeni” – tłumaczy Maciek Ryszczuk. Ćwiczenia równoważne przyczyniają się jednocześnie to budowania świadomości własnego ciała, czyli świadomego czucia, które mięśnie napinasz, a które rozluźniasz. Mając taką świadomość, często będziesz w stanie sam określić, czego Twoje ciało potrzebuje – rozciągnięcia, rozluźnienia czy – być może – odpoczynku.

I jeszcze jedno – punktem wyjścia powinien być dla Ciebie szacunek do ciała jako jedynego narzędzia, którego nie możesz wymienić na nowe i które nie podlega reklamacji. Warto zatem właściwie o nie zadbać :)

GreenUp Fitness Club